KYPR  –  ZÁKLADNÍ FAKTA 

Kyperská  republika  

240 km dlouhá, 100 km široká – zhruba, 648 km délka pobřeží.

Hlavní město Nikósie.

Vstup do země je na občanský průkaz nebo na pas. Vízum není potřeba do 3 měsíců pobytu.  Platnost pasu musí být tři měsíce před vypršením platnosti. Platí pro celé EU.

Oficiální jazyk je řečtina, turečtina, naprosto běžně se domluvíte anglicky.

Církev řecká ortodoxní, v menší míře muslimská, Maronité, Arménci.

Po příletu si přidáte hodinu (v zimě i v létě).

Od r. 2004 je Kypr členem EU.

Měna:  Euro  od roku 2008

Platby:  Eurem, všude jsou bankomaty, dá se platit pohodlně platebními kartami,  od drobných výdajů až po velké částky. Do vesniček a na trhy je lepší si vzít hotovost. Nevybírat z modrožlutých ATM. Velice nepříznivý kurz.

Na SZ ostrova platíte Eury nebo tureckými lirami.

Ceny jsou na stejné úrovni jako v ČR.

Volací kód   +357 …,   Emergency 112

V rámci EU můžete volat z Kypru domů a po Evropě za svůj domácí tarif. Datové připojení je také za domácí tarif.  Jen je potřeba mít u svého operátora nastavený správný roaming.  Protože každý operátor ho má jinak. Toto neplatí na SZ části ostrova.  Kupte si místní kartu.

Kypr  počasí 

Klima je typicky středomořské.   Od dubna do začátku listopadu potřebujete jen lehké letní oblečení. Na jarní  a podzimní večery pléd, lehký svetřík, mikinu.  Do letadel a na letiště je lepší „teplejší“ oblečení kvůli klimatizaci.

Další informace k počasí najdete na        https://poznejkypr.cz/kypr-pocasi/

Jezdí se vlevo.  Na to je třeba brát zřetel při půjčení auta. Není to nic složitého. Jde skutečně jen o zvyk. SPZky  aut z půjčoven jsou červené  a místní tak poznají, že jste cizokrajní návštěvníci a potřebujete se v dopravě zorientovat a nabýt jistoty. A samozřejmě, pozor při přecházení ulice. Díváme se vpravo, vlevo.

Elektrické napětí je  240 V / 50 Hz, ale kvůli zásuvkám je zapotřebí  redukce. V místě ubytování je mají většinou   k dispozici, ale pokud si někdo s sebou vezme příliš mnoho elektroniky, pak se jich může nedostávat.  Je lepší se vybavit pro jistotu vlastní. Typ redukce je na anglický tří – kolíkový systém. Na obyčejnou dvoj-kolíkovou  koncovku (jako třeba nabíječky na mobil)  pak poradím fintu 😊

Žádná očkování nejsou povinná a nutná k cestě na ostrov. Citlivější jedinci mohou mít problémy s komáry. Někdo je ani nezaregistruje, a další zas trpí. Na noc doporučuji oblíbený nebo vyzkoušený  repelent.  Jinak jsou dostupné různé  odpuzovače tohoto hmyzu. Od elektrických po kouřové.

A pak už jen cestovní pojištění  podle vašich osobních potřeb.  Konzultujte se svým lékařem aktuální zdravotní stav, zvláště v případě chronického onemocnění.

V případě potřeby je možné kontaktovat Centrum cestovní medicíny  http://www.centrumcestovnimediciny.cz/index.php?linkID=txt6

Rezervovat cestu