KYPR

„Kopiaste“ – vstupte a přidejte se….

Kypr: ostrov radosti života a krásy přírody

 

300 slunečních dní v roce, průzračně modré moře, dech beroucí scenérie, památky pod ochrannou UNESCO, víno a kuchyně, na které se jen tak nezapomíná. Třetí největší ostrov ve Středozemním moři (po Sicílii a Sardinii), kde se z vln zrodila bohyně lásky a krásy Afrodité , umí své návštěvníky potěšit, pobavit i překvapit.

Nejvíce turistů přijíždí klasicky v létě. Znalci  se ale tomuto pernému období, kdy teploty šplhají přes 40 stupňů Celsia a vyprahlá země sotva dýchá, spíše vyhýbají. Atmosféru ostrova pohodových a usměvavých Kypřanů si jezdíme vychutnat na jaře, kdy vše kolem kvete, voní a rozveseluje pestrými barvami. Nebo na podzim, kdy se většina Evropy halí do mlhavého a chladného počasí. Ne ale Kypr – ten ohřívají teplé sluneční paprsky až do konce října, kdy si turisté užívají příjemně teplé moře. Ti otužilejší se do vln se vrhají i v listopadu. A víte co je jedinečný kyperský luxus? Dopoledne si zalyžovat v horském středisku Chionistra pod nejvyšší horou Olymp (1951 m.n.m.), a odpoledne si zaplavat v moři. Kde jinde něco takového zažijete? Navíc tři hodiny přímého letu z Prahy.

 

Divoká historie ostrova

Bohatá a spletitá historie ostrova sahá hluboko do 13. století př. n. l., kdy tuto slunnou zem osídlili řečtí Achájové z Mykén. Ostrovu dali dnešní jméno. Výhodná poloha ve Středozemním moři lákala na Kypr dobyvatele jako silný magnet. Prohnali se tudy Féničané, Asyřané, Egypťané, Peršané, Římané, Byzantinci, Frankové, Benátčané, Turci a Angličané. A všichni tady po sobě zanechali nějakou tu stopu: od památek po kuchyni. Až v roce 1960 si ostrov a jeho obyvatelé mohli svobodně oddechnout a po letech pod britskou nadvládou (dodnes se jezdí vpravo) vyhlásit samostatnou Kyperskou republiku. Volně dýchat ale mohli jen chvilinku: v roce 1974 do něj své nabroušené zuby zakousli rozpínavý Turci, obsadili kus severní části ostrova, kde zůstali dodnes. Vyhlásili Severokyperskou tureckou republiku, kterou ale neuznal jediný stát na světě: tedy kromě Turků samotných. Země je dodnes rozdělená hranicí a ostnatým drátem na dva státy a řecká část Kypru se v roce 2004 stala novým členem Evropské unie. Hranice je sice bolavou a mokvající jizvou Kypřanů, život se rozhodně nezastavil.

 

Ostrov lásky a elixír mládí

Říká se, že když přijedete se svou drahou polovičku na Kypr, buď to se váš vztah upevní nebo rozbije. A taky se traduje, že žena, která se vykoupe v zátoce Petra tou Romiou, kde podle pověsti vystoupila z pěny mořských vln bohyně Afrodita, omládne. Proudy jsou ale kolem skály tak silné a nebezpečné, že se vykoupou jen ty nejodvážnější. Zátoka bývá v turistické sezóně přeplněná turisty, my vás tam vezmeme v době, kdy si toto magické místo užijete v intimnější atmosféře. A vezmeme vás ještě dál, dál od masového turismu, který je zakousnutý do pobřeží. Do ospalých a krásných vesniček ve vnitrozemí a v horách, kde se s nikým nemusíte přetahovat o své místo na slunci a potkáte Kypřany, kteří ještě žijí tradičně. V peci běžně pečou chleba, umí dělat tradiční sýr halloumi, z vonícího ostrova vydestilovat ty nejomamnější vůně a hlavně se radovat ze života.

REZERVACE CESTY