
Zmrzlina neodmyslitelně patří k létu. O tom určitě není sporu. Sporné pak mohou být chutě a druhy zmrzlin, které vznikají podle místních kulinářských tradic. Netroufám si ani odhadovat, kolik jich na celém světě vůbec je.
Zmrzlina ke Kypru neodmyslitelně patří. Zmrzlináren je tu nepočítaně. Kyperské, řecké, mezinárodní, soukromé, bio. Předhání se navzájem pestrými nabídkami.
Ale sluší se napsat o vůbec prvním výrobci zmrzliny na Kypru. Byla to rodinná firma Regis (Redžis), která vznikla v roce 1955 a zmrzlinu „mrazí“ dodnes. V té době vyráběla dvě zmrzliny na klacku, pomerančovou a vanilkovou. V roce 1960 firma vypustila do světa první rodinné balení a v roce 1967 první zmrzlinu v kornoutu.
A jaké že jsou typické příchutě kyperských zmrzlin, které opravdu nikde jinde neochutnáte?
Soutzoukos (Sutzukos)
Kdo četl post a viděl video o výrobě, ví, která to je. Šťáva z hroznového vína, na provázky navlečené mandle, atd.
Chalumi a červený meloun – Chalumi kai (čti ke) paticha
(paticha je kyperské označení pro červený melou, spisovnou řečtinou je to karpoúzi)
Věřte mi, že kombinace studeného sýra chalumi s melounem je pro některé velmi osvěžující a nahradí v horkém poledni i oběd. Ale já raději obojí samotné a jako zmrzlina, nevím. Já spíš ne.
Galatompoureko (Galatompureko)
Vychází z klasického dezertu, což je smetanovo vanilkový krém v tenkém listovém těstě filo. Obojí skvělé.
Mahalepi, čti Machalepí (také mahallepin)
Je postní jídlo. Forma pudinku (krému) z kukuřičné nebo rýžové mouky, cukru a vody. Většinou se podává v malé misce, pudink má tvar misky nebo je nakrájený na kostičky. Chuť má neutrální, té se mu dostane až po zalití sladkým sirupem, většinou z růží. Kdo má rád pudinky, ten si jistě pochutná.
Purekkia
Opět jeden z klasických kyperských dezertů. Smažená kapsička plněná sýrem anarí se skořicí a růžovou vodou. Miluju je. A jako zmrzlina, bomba. Jinak slovíčko pureki uslyšíte také v oslovení, moje sladkůstko 😊 Pureki mu.
Commandaria
Asi není třeba představovat slavné kyperské dezertní víno.
Pastelaki
Tyčinka ze sezamových semínek a oříšků, hlavně mandlí a burských, které dohromady „lepí“ karobový sirup. Prý se dělala už v antickém Řecku. Samozřejmě, že se používá i med a jiné oříšky. Je to dobrý dárek, ale pozor na zuby. Asi i zmrzlina bude trochu chroupat mezi zuby.
Anarókrema
Anarí, druhý klasický kyperský sýr. Něco mezi čerstvým sýrem a tvarohem. Dá se jíst na slano i na sladko. Zmrzlina chutná jako ta tvarohová.
Roumi me stafides – Rozinky v rumu nebo rum a rozinky
Což je vlastně jedno. Tato kombinace nám není neznámá. A na ostrově je oblíbená.
Kataifi
Ještě jsem ji nechutnala. Ale dezert ano. Původem libanonský. Pistáciové oříšky v sladkém sirupu, které jsou zabalené v tenkých provázcích z těsta filo.
Loukoumades
Napadá mne jedno slovo. Koblížková.
Triantáfyllo – Růže
Prostě fakt růžová, chutí i barvou.
Mastícha
Pryskyřičná. Pryskyřice z keře řečíku lentišku (Pistacia lentiscus var. Chia). Většinou se říká, že masticha je z Chiu. To je pravda. Ale i Kypr má svou mastichu, terebinth, jmenuje se Píssa pafítiki (mastícha), Výrazná chuť, dodnes ji nedokážu popsat, asi že mi nechutná. A určitě bude mít léčivé účinky.
Papoutsósyka (Fragkósyka – řecký výraz) – Opuncie
Milované letní ovoce snad všemi ostrovany. Respektive, pokud vám nevadí ovoce plné semínek. Ale jako zmrzlina nebo sorbet nemá chybu.
Pepóni – žlutý meloun nebo Karpoúzi – červený meloun
Co dodat. Vynikající. Osvěžující.
Snad jsem na žádnou nezapomněla. A komu by se kyperské chutě a druhy nepozdávaly, určitě si vybere z mnoha dalších.
Sylvi Georgiou