PŘEDNÁŠKY A WORKSHOPY

Jsme zvyklí, že ke každé staré lípě, skále, památkám vede upravená pěšinka se šipkou,  a na místě je popisná tabule. Tak tomu není ale na ostrově. Kypr dokáže překvapit a okouzlit hlavně takovými neoznačenými místy, svou pestrou historií, ale i současností, tradicemi a kulturou, gastronomií, mýty nebo dokonce technickými památkami.

To všechno bychom vám chtěli přiblížit na našich přednáškách o tomto „zlatozeleném lístku v moři“,  jak se zpívá v jedné písni o Kypru.

Termíny a místa konání přednášek se vždy dozvíte na událostech.

A pokud vás některé téma zaujme, pak je možné se domluvit na místě a času konání přímo s námi.

Těšíme se Vás,

Sylvi Georgiou

Petra Torová

Lenka Schuldes

 

KYPERSKÁ MYSTÉRIA 

Bohové a léčitelé, bylinky, rituální lázně, vykuřování, zaříkávání… Tradice, které jsou na Kypru stále živé a v symbióze s pravoslavnou církví. Jak je to možné? Nejen o tom, ale i o dalších zajímavostech z ostrova se dozvíte na naší přednášce „Kyperská mystéria“, na kterou vás srdečně zve Mgr. @Sylvi Georgiou, která vás tímto tématem provede z hlediska historického a místního, a Ing. @Petra Torová, která vám předvede, jak se vykuřuje a vysvětlí, které byliny jsou nejvhodnější a nejúčinnější z hlediska odborného.

 

HISTORIE KYPERSKÝCH PARFÉMŮ  aneb PROČ NA KYPR ZA VŮNĚMI? 

Skoro každý považuje Francii za kolébku parfémářství. Ale věřte, že než se tato země stala duchovním domovem „vůní“, tak to trvalo celá staletí. První aktivity spojené s vůněmi se dají vystopovat v Mezopotámii u Mosulu.  Ale už od roku 2007 se mezi odbornou částí veřejnosti a parfémáři ví, že nejstarší skutečné parfémy na světě se vyráběly na Kypru.  A to zhruba od roku 4000 př.n.l. Dokládají to nálezy manufaktur, destilačních přístrojů, dokonce 4 receptů, o kterých si rozhodně povíme něco víc. Písemným dokladem jsou záznamy na hliněných tabulkách z řeckých Théb. Ty dokazují, že kyperské parfémy se na ostrově zrodily dřív, než se vůbec  slavná bohyně vynořila z mořské pěny. To určitě není málo důvodů vydat se na aromacestu na Kypr.

Malá přednáška:  Trvá zhruba 2,5 hodiny včetně workshopu, který vede Petra Torová. Posluchači si budou moci vyrobit vůni do roll-on.  Třeba podle starých kyperských receptů.

Velká přednáška:   5 hodinový kurz s velkým aroma workshopem. Tady si dovolím převzít popis přímo od Petry:
Ponoříme se do poznávání vůní – 100% éterických olejů. Budete mít možnost si vybrat z více než 30 druhů 100 % přírodních éterických olejů, probereme vonné profily vzácných éterických olejů – růže, jasmínu, santalu, ylang – ylangu, neroli.
Nos a podvědomí nás neomylně zavedou právě k těm vůním, které nás nejlépe podpoří. K výběru vůní použijeme i karty Vůně v obrazech. A roll-on.

 

SLAVNÉ KYPRESKÉ ŽENY

Od bytostí mytických po ty skutečné.  Bohyně, kněžky, královny, císařovny, ale i obyčejné ženy.  Jaké jsou přímé linie mezi antickým božstvem, zbožností a kultem Panny Marie. Jaké bylo a je postavení ženy na Kypru.  Přednáška podle času a místa může být doplněna malým aroma workshopem s Petrou Torovou.

 

KYPERSKÝ CHRONOGRAF

Historie Kypru – bouřlivá, nepokojná a hodně pestrá.  Kdo jsou Kypřané a proč je Kypr rozdělený. Jak se žije Kypřanům na ostrově v současnosti.

Tato přednáška je ryze cestovatelská a historická, cca 1,5 hodiny.

 

PŘIPRAVUJEME

Jóga a aromaterapie  –             Petra Torová  a Lenka Schuldes

Starověký mindfulness –           Víte, že starověké Středozemí praktikovalo meditace a jógu?,    Sylvi Georgiou, Miroslav Krček

 

Objednat přednášku či workshop