Možná vás to udiví, ale k tomu není důvod. Po světě je nepočitatelně druhů piva a vaří se už tak dlouho. Tak proč ne na Kypru?  A ještě v parném létě, kdy jeho konzumace raketově stoupá i díky zahraničním návštěvníkům?

Nejdůležitější objev k vaření piva na Kypru byl učiněn při vykopávkách v místě Skalia u Kissonerga. Archeologové tu našli zbytky piva z doby kolem  3. tisíciletí př.n.l. Tedy ze střední doby bronzové. A Kypr měl a má všechny předpoklady vařit tento skvělý mok. Je to úrodná země, ve které se daří ječmenu a chmelu,  čistá voda z hor.

V roce 1937 byl na Kypru založen první pivovar Leon, a   světlo světa spatřilo pivo „Leon“. Jeho věhlas překonal hranice ostrova. 

V současné době Kypr má dva velké  „pivovary“, a funguje tu několik mikro pivovarů.

První velkou pivovarnickou skupinou je Fotos Fotiadis Breweries, která v roce 1963 koupila pivovar Leon. V roce 1967 tato skupina dostala od dánské značky Carlsberg licenci na výrobu a stáčení tohoto zlatého moku.  Bylo to poprvé, kdy tuto licenci získal pivovar mimo Skandinávii.  Na ostrově jí patří většina velkých pivovarů, a s pivem „Leon“ získala  ceny za chuť a kvalitu od bruselského institutu iTQi , a to v roce 2013 a 2016. Což je ve světové konkurenci úspěch.

Druhou obchodní skupinou je KEO PLC. Její zlatý mok se nazývá KEO, jak jinak. Společnost KEO Ltd.  byla založena už v  roce 1927, ale rozhodně se pivem v té době  nezabývala. Jen obchodem. Vařit pivo KEO Pilsner Lager  začala až v roce 1951. A proč Češi mají raději KEO? Většinou? Snad proto, že vaření tohoto piva nastartovali čeští sládci podle tradičních českých receptur. V roce 1987 KEO vyhrálo zlato ve Světové soutěži lahvovaných ležáků  v Británii.

Dá se říci, že Kypr je rozdělen mezi konzumenty KEO a Carlsbergu. U nás doma vítězí KEO.

Ale oběma značkám šlapou na paty dovážená piva z celého světa. Ta se  začala dovážet na Kypr po roce 2004 se vstupem do EU.  A  další konkurence jim roste v podobě mikro pivovarů. A to velmi dobrých.

Aphrodite´s Rock Brewing Company u Pafosu.  Tady velí sládci z Anglie a Ameriky.  OCTO Microbrewery  původní PRIME,  podnik založený třemi přáteli a milovníky piva ve vesnici Sotira. Pak tu máme Hula Hops Brewing, tady rádi experimentují s chutěmi.  A dál je to „PIVO“ Brewery. Ano, čtete dobře. Pivo. Mikro pivovar, který založili 4 bratři v roce 2015. Studium, pobyt a konzumace piva v Čechách je doslova dohnalo k tomu, aby si založili vlastní pivovar, přivezli kamaráda sládka z Plzně, a začali vařit. Ve sklepení starého domu v Nikósii budete mít pocit, že jste v hospodě na Kontinentu a ne na ostrově.  Suma sumárum, na ostrově najde každý to svoje pivo.

Sylvi Georgiou