Jak se brambory dostaly na Kypr? Kdo je přivezl?  Kdy?

O kyperské kuchyni se toho napsalo už spousty. Jak je zdravá, chutná, bohatá, pestrá

Ale co vyhlášené kyperské brambory? Ty brambory, kterým skoro každý propadne, a které se za drahé peníze vyvážejí do celého světa? Třeba do Británie, kde jsou na nich téměř závislí.

Jak se brambory dostaly na Kypr? Kdo je přivezl?  Kdy?

To vůbec nikdo neví. Neexistuje o tom ani jeden  záznam.  V každém případě v době, kdy se z Kypru stal Britský protektorát, tj. v roce 1878, tady už pěkně rostly a byly stálou součástí kyperského jídelníčku.   A tím pádem lze tuto „původní bramboru“ považovat za endemit.

V roce 1909 byly dovezeny nové odrůdy těchto hlíz. A o tom už záznam je, samozřejmě.  A do roku 1960, kdy ostrov získal nezávislost,  se  stal hlavním exportérem brambor do Velké Británie a Západní Evropy.

Od roku 1909 se na Kypr dostalo plno odrůd, Spunta, Marfona, Cara, Nicola, a mnoho dalších. Pěstitelé si brzy uvědomili, že  oblast Kokkinochoria, což je označení pro vesnice v jihovýchodní části ostrova, kde je bohatá minerální rudá půda a kde brambory už dávno rostly,  je ideální pro pěstování v podstatě všech odrůd. Brambory tady kultivované a pěstované jsou  pevné, chutné, žluté barvy, a mají načervenalou slupku díky minerálům v rudé půdě.

V současné době známé Kyperské brambory, botanicky klasifikované jako Solanum tuberosum „Cyprus“ , patří do rodiny Solanaceae.  Je to obecné jméno, které se používá pro popis různých odrůd, které se začaly od roku 1909 kultivovat a pěstovat na Kypru, včetně té původní.  A hlavní odrůdy, které se dnes na ostrově pěstují jsou Diamant, Marfona, Nicola, Ditta, Accent, Filea, Charlotte, Burren, Obelix a Spunta.  Jsou většinou střední až velké, tvarem oválné podle odrůdy. A zkouší se stále další a další.

Ať je to jak chce, ostrovní brambory se dají připravit na mnoho způsobů. Můžete je péct, vařit, smažit, plnit,  rozmačkat je na bramborovou kaši. Výsledek bude vždy skvělý.  

Sylvi Georgiou 

Zdroj: Zemědělský Výzkumný Ústav, Minsterstvo Zemědělství a přírodních zdrojů, Kypr