Pokud patříte mezi výše zmíněné kategorie „jedlíků“ a prahnete po restauracích zvučných jmen ověnčených hvězdičkami a tzv. Haute-Cuisine, je tento článek právě pro vás. Ale určitě nejen pro vás.

Michelin na Kypru. Zní vám to divně?  Vůbec nemusí. Na ostrově restauraci honosící se hvězdou Michelin sice nenajdete. Ale kyperský   „le chef michelin“ existuje. V Paříži  v restauraci „Mavrommatis“, kterou Andreas Mavrommatis otevřel v roce 1993 a v roce 2018 získal slavnou hvězdičku.  A samozřejmě, takovýto úspěch se přenáší i na ostrov. Jeho pařížská restaurace  vaří ostrovní jídla francouzskými kulinářskými technikami.  Vysokou gastronomii Andrease Mavrommatise  můžete ochutnat i na Kypru  v hotelové restauraci Vivaldi FourSeasons v Limassolu.  Restaurace pracuje s recepty tohoto šéfkuchaře a během posledních let získávala ocenění „Time Out“ Eating Award, což jsou ceny pro nejlepší hotelové restaurace. V roce 2019 získala cenu Toque d´Or – Zlatý pohár.

Že jste o takové ceně nikdy neslyšeli? Je to možné. Je to takový řecký Michelin. Soutěž, která v Řecku běží  už více jak 20 let. Profesionálové si ji cení a Kypr ji adoptoval.  V roce 2019 proběhlo zahajovací kolo a byly oceněné první restaurace. Ostrov si od soutěže slibuje, že změní a podpoří restaurační scénu a povědomí o kyperské kuchyni. Dle mého se to již dávno děje.  Na Kypru se za poslední léta objevilo plno nových restaurací, servírujících jak moderní kyperskou kuchyni ve stylu cuisine nouvelle, tak mezinárodní.

Testovací kola začala už v roce 2018 v přihlášených restauracích. Celkem jich bylo 150  a porotci z řad novinářů, kteří se specializují výhradně na gastronomii, ochutnalo přes 1600 jídel. V listopadu 2019 pak proběhla historicky první ceremonie, na které se předávaly Zlaté poháry.

Restaurace se hodnotí podle toho zda servírují klasickou kyperskou kuchyni,  moderní kyperskou kuchyni či mezinárodní. Dále podle kvality ingrediencí, vaření (přičemž primární úpravou jídla by nemělo být grilování a smažení, což je na ostrově skoro nepředstavitelné), kombinace a úprava na talíři a prezentace jídel jako taková.

Boduje se, maximum je 20 bodů.

Je jasné, že poháry dostávají restaurace s 15 body  z 20  a více.

Od 14 bodů restaurace dostane označení  TOP NOTCH, což značí potenciál se vylepšovat a dosáhnout na pohár.

15 – 16,4    jeden pohár,

16,5 – 17,9  dva poháry,

od 18 je to za tři poháry – výjimečná restaurace. Jako 3 hvězdičky Michelin.

K této události dokonce vyšel i vůbec první Gastronomicko-cestovní průvodce.  Paperback (jako příloha k novinám), ale i jako aplikace do mobilu. Insider´s Guide Cyprus. Se 120 ohodnocenými restauracemi včetně 24 restaurací, které dosáhly na poháry a samozřejmě s interaktivní mapou, kde se restaurace nacházejí.  Co musím této apce vytknout je,  že není samostatná, ale je součástí celé novinové aplikace incyprus app. Ale i s tím se dá vypořádat a kdo nevládne jazyky, použije překladač. Informace jsou srozumitelné v piktogramech.

Zahraju si na porotce a dovolím si také trochu kritiky. Hodnocené byly restaurace, které se do soutěže přihlásily. Logicky.  Což vede k tomu, že leckomu budou některé restaurace, a hlavně klasické meze taverny, v seznamu chybět. Mně  chybí určitě. A určitě se najdou další znalci a kritici, kteří o vyhodnocených restauracích budou smýšlet jinak.  A někdo si půjde raději sednout do oblíbené vesnické taverny a další bude chtít vyzkoušet tu „kostku ve skluzu“.  To k tomu patří.

Ať je tomu jak chce je pozitivní, že taková gastronomická událost se na Kypru udála. Protože my víme, že na Kypr se vyplatí jet, když už kvůli ničemu jinému, tak rozhodně kvůli jídlu. A vždycky platí bez ohledu na hvězdičky a poháry, jděte tam, kde sedí hlavně místní.

Seznam vítězných restaurací:

Vítězové:

Helios, Anassa Hotel, Neo Chorio, Pafos;

The Grill Room, Amathus Beach Hotel, Limassol;

Vivaldi by Mavrommatis, Four Seasons Hotel, Limassol

 

Top Notch Awards 2019

Amorosa, Annabelle Hotel, Pafos

Basiliko, Anassa Hotel, Neo Chorio, Pafos

Le Frenchie Bistro, Limassol

Ouranos, Annabelle Hotel, Πάφος

The Lodge, Pafos

Epsilon Resto Bar, Limassol

La Maison Fleurie Restaurant, Limassol

Limanaki Fish Restaurant, Amathus Beach Hotel, Limassol

Marbre Fusion Grill, Radisson Blu Hotel, Λάρνακα

Notios, Almyra Hotel, Pafos

Seasons Oriental, Four Seasons Hotel, Limassol

The Jolly Joker, Nicosia

 

Best Cyprus Cuisine 2019

Gevsikleous 62, Nicosia

Dafne, Parklane Resort & Spa, Limassol

“To Patrikon” Tavern, Tersefanou – Larnaca

Dionysus Mansion, Limassol

Kamasias, Paralimni

Kingfisher, Pafos

Militzis Restaurant, Larnaca

Sofia And Andreas Traditional House, Pafos –  Letympou

Stou Rousia, Larnaca

Sylvi Georgiou