Nad tímto textem jsem přemýšlela už minulý listopad, kdy teplota byla 26°C a večer kolem 13°C, tak letošní březen, kdy sice přes zimu hodně pršelo, což je skvělé, ale už na konci měsíce jsme se koupali a opalovali. Protože zase bylo (nebo stále bylo) 26°C.

Nejlepší sezonou na Kypru je prostě podzim, zima  a jaro.  To je drsná pravda.

Celý ostrov  je po tu dobu méně  „turistický“. 

Nejsou tu příznivci pálení se na slunku a all inclusive. Dorazí ti, co od své cesty chtějí více. Úžasné pláže chlubící se modrými vlajkami, kde v létě klid a ticho rozhodně nenajdete, kde se pro lehátka a deštníky skoro nedostanete k vodě, kde je doprovodem třeskutá hudba ze všech možných plážových barů,  jsou liduprázdné.  Rozžhavené památky a jiné turistické pasti, jejichž letní návštěva je trestem a stává se z nich povinnost  kvůli fotce typu, tam jsme taky byli, ale nevíme, jak se to tam jmenuje, osiří.

Ale jen na chvíli, protože pak přijdou ti, kterých je sice o něco méně, ale kteří se budou o to upřímněji radovat z každého sloupu, zbytku mozaiky, vesničky, co v klidu usednou, dají si místní speciality, vyrazí na jednu z mnoha tras pro pěší výlety, třeba za Adonisem, proč jen za Afroditou, že ano, a  budou vnímat, jak se tu žije,   a naslouchat nejstarším zvukům světa  –  větru a vlnám.

V „zimě“ se krajina  začne dramaticky měnit. Obzvláště na jaře, kdy je celý ostrov šťavnatě zelený a všechno kvete.

V létě naopak můžete získat dojem (což se i děje),  že ostrov je absolutně suchý a prašný. To rozhodně je.  Skoro nevábný, protože horko a teploty přes 40°C  odhalí zem až na syrovou nehezkou dřeň. Jako byste některé části ostrova doslova stáhli z kůže. A když se přidá vysoká vlhkost, pak kombinace vlhka, potu a prachu vám na těle začne vytvářet nepříjemný make-up…  Škoda slov. To naštěstí neplatí o horách.  Tam lze uniknout.

Jak říkají místní, v létě si na Kypru neodpočinete. Vědí moc dobře, o čem mluví. Oni sami,  když  mohou,  v tu dobu ostrov opouští na delší dovolené. Změní se pracovní režim. I životní. Zpomalí se ještě víc než normálně.  Pokud nejste zaměstnanec a nemáte klimatizaci nad hlavou, tak budete vyrážet do práce brzy ráno, abyste v poledne mohli rychle do stínu na oběd a dali si siestu, překonali  vedro, a v pracovním nasazení pokračovali  až v pozdějším odpoledni.  

A jak tu máme aktuálně? Určitě se blíží „chladný podzim“. Pokud přetrvávající denní třicetistupňové teploty i navzdory nedělním bouřkám a místním záplavám považujete za podzimní.  Ale už to není tzv. „pyrá“,  jak s oblibou říkají Kypřané. Tedy oheň nebo barva plamene.  Ale fantastické léto.

 

Sylvi Georgiou